gohome
tytul: Rynek tabletów dostaje zadyszki, klienci postawią na droższe urządzeniatytul: W maju będzie zbiórka elektrośmieci we wrocławskich parafiachtytul: Europosłowie za uniwersalnymi ładowarkami do telefonówtytul: Polska potentatem w elektronicetytul: Relacja z e-ZONKW w Toruniutytul: Uwaga! Nowe prawo Unii Europejskiej nie wyeliminuje „krwawych minerałów”tytul: Kraków - 24 maja 2014tytul: Niewolnicy taśmy z iPhone

Toruń - 6 i 10 maja 2014

2014-05-16

6 maja - Festyn Zielonego Kina
10 maja - akcja Zamień elektroOdpady Na Kulturalne Wypady


W sobotę 10 maja w Toruniu miało miejsce wydarzenie "Zamień elektro-Odpady na Kulturalne Wypady! Ideą akcji było zachęcenie mieszkańców do pozbycia się niepotrzebnych lub zepsutych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. W jaki sposób zmobilizowaliśmy Torunian do przekazania elektro-śmieci? Otóż w zamian za ich trud związany z opróżnianiem piwnic i strychów ze starych sprzętów nagradzaliśmy ich biletami do instytucji kultury i rekreacji.

W Toruniu akcję przeprowadziliśmy wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, które w zamian za przyniesione elektro-śmieci, ale także makulaturę i szkło rozdawało różnorodne zielone sadzonki idealnie nadające się do zasadzenia w ogrodzie.

Akcja odbyła się w sercu toruńskiego Starego Miasta, czyli na Rynku Staromiejskim w otoczeniu gotyckich kamienic. Między godziną 10:00 - 14:00 udało nam się wymienić bilety na pól tony zużytych elektro-śmieci. Dodatkowo Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zebrało 490 kg odpadów suchych i 280 kg szkła. Mieszkańcy przynosili do nas przeróżne przedmioty i długo by było je wszystkie wymieniać.
Największe wrażanie zrobiły na nas dzieci, które wraz z opiekunem (Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka) przyniosły do nas dużą, zepsutą lodówkę i kilka innych mniejszych przedmiotów. Otrzymane bilety zostały wręczone jednej z koleżanek, która tego dnia obchodziła urodziny, mieliśmy więc przy naszym stoisku gromkie sto lat i masę uścisków.

Na akcję udało nam się pozyskać 400 biletów do różnych instytucji kulturalnych i rekreacyjnych. Do wyboru były bilety do Szkoły Tańca Jagielski Dance Project, zwiedzanie nowo otwartego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Na osoby spragnione wrażeń czekały biletu do Parku Linowego Barbarka, a dla lubiących strome schody i rozległe panoramy - wejściówki na najwyższą na Starym Mieście Wieżę Katedry Św. Janów. Na kinomanów czekały bilety do Kina Centrum oraz Kina Studenckiego Niebieski Kocyk. Kto chciał mógł wybrać czy chce zwiedzić zimne i ciemne korytarze Fortu IV, czy może bardziej odpowiada mu spacer wśród starych wiejskich chat w Muzeum Etnograficznym. Do wyboru były jeszcze bilety do Muzeum Okręgowego - Dom Eskenów oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" i cieszące się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród młodszych mieszkańców Torunia - bilety upoważniające do wejścia na teren Ogrodu Zoobotanicznego. Nikt nie odszedł od naszego stoiska z pustymi rękami i wszystkie bilety znalazły swoich właścicieli.

W akcji pomagali nam wolontariusze - zawsze uśmiechnięta Małgosia, która fachowo doradzała niezdecydowanym osobom, który bilet wybrać oraz niezawodny Marcin, który odbierał wszystkie elektro-śmieci i dzielnie stał na posterunku wewnątrz kontenera nawet gdy spadł deszcz. Oczywiście ratowaliśmy go przed zamoknięciem dużym parasolem.

Zbiórkę elektro-odpadów poprzedził Festyn Zielonego Kina, który odbył się 6 maja na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Dziękujemy ekipie z Fundacji Ekologicznej ARKA, która profesjonalnie przygotowała to wydarzenie. Zaproszone do udziału w akcji dzieci z toruńskich szkół miały możliwość w bardzo przyjemnej atmosferze dowiedzieć się czym są elektro-odpady, w jaki sposób powinny je wyrzucać i dlaczego są one tak niebezpieczne dla środowiska. Wiedzę na ten temat otrzymywały grając w specjalnie przygotowane ekologiczne gry i układając gigantyczne puzle. Na koniec miały okazję pedałując na specjalnych rowerach wytworzyć prąd, który uruchamiał komputer i rzutnik z którego prezentowany był film o tematyce ekologicznej.

Podczas Festynu Zielonego Kina przeprowadzona została konferencja prasowa w trakcie której przybyli dziennikarze z lokalnej telewizji, radia i prasy zostali poinformowani o zaplanowanej w dniu 10 maja zbiórce elektro-odpadów oraz mogli przekonać się, że edukacja poprzez zabawę przynosi znakomite efekty. Relacje z Festynu Zielonego Kina oraz zapowiedz na temat zbiórki ukazały się w lokalnej telewizji TVK Toruń, w materiałach Radia Pomorza i Kujaw oraz w lokalnym dodatku Gazety Wyborczej.

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim instytucjom, które ufundowały bilety na akcję, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania za pomoc i świetną organizację, Panu Prezydentowi Miasta Torunia za objecie akcji swoim patronatem oraz ekipie z Fundacji EkoRozwoju za pomoc w trudnych chwilach i profesjonalizm w działaniu.

Mamy nadzieję, że jesteście zadowoleni - po pierwsze z otrzymanych biletów, a po drugie - że w końcu mogliście pozbyć się niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pamiętacie, że akcja Zamień elektro-Odpady na Kulturalne Wypady to najlepszy sposób na to aby zadbać o środowisko naturalne, a przy okazji zapewnić sobie odrobinę rozrywki i kultury!


minminminminminminmin
miniaturaminiatura
miniaturaminiaturaminiatura
miniaturaminiatura