gohome
tytul: Niewolnicy taśmy z iPhonetytul: Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady – finał akcjitytul: Rząd walczy z elektrośmieciami. Jeśli nie oddasz starego sprzętu, za nowy zapłacisz więcejtytul: Opole - relacjatytul: Victorinox i Nespresso z nowym podejściem do recyklingutytul: Odpady – problem, który staje się szansątytul: NAD WISŁĘ WRÓCĄ PUNKTY WYMIANY ODPADÓWtytul: Koalicja na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Warszawa - relacja

2014-06-11

27 maja 2014 -  Festyn Zielonego Kina
31 maja 2014 - akcja Zamień elektroOdpady Na Kulturalne Wypady


Ostatniego dnia maja na warszawskim Żoliborzu odbyła się tegoroczna edycja akcji Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady. Akcja została zorganizowana podczas Targu Śniadaniowego, który co sobotę gromadzi rzesze warszawskich rodzin.

31 maja o 10:00 rozpoczęliśmy wymianę. Zasada była prosta: jedna osoba plus odpowiednia ilość elektrośmieci to jeden lub dwa bilety. Co wymieniamy? Wagi elektroniczne, walkmany, telefony komórkowe, telewizory, lodówki, suszarki do włosów, ładowarki do telefonów i zasilacze do innych sprzętów, glukometry, termometry elektroniczne, zegarki cyfrowe, odtwarzacze, zmywarki, odkurzacze, roboty kuchenne, miksery, blendery, prostownice do włosów, adaptery, mikrofalówki i wiele, wiele, wiele innych sprzętów. Co dla mieszkańców Warszawy mieliśmy w zamian?

  • Wejściówki m.in. do kin: Atlantic, Elektor, Femina, KC, Multikina przy Górczewskiej, KC, Wisła;
  • Bilety do teatrów: Capitol, Dramatycznego, Och, Soho;
  • Vouchery: do Sztukarni, Little Chef, Klubu Tenisowego Miedzeszyn, Fundacji Atelier;
  • Bilety do muzeów: Marii Skłodowskiej, Łowiectwa i Jeździectwa, Literatury, Historii Ruchu Ludowego, Karykatury, Chopina, Techniki oraz do Królikarni i Ogrodu Botanicznego UW;
  • Wejściówki do klubów Remont i Overground oraz innych kulturalnych miejsc.

Warszawiacy do godziny 15 mogli oddawać zużyte sprzęty i łacznie zebralismy prawie 900 kg, z czego najwięcej było telewizorów i monitorów oraz starych lodówek..

Przed akcją 27 maja na terenie pobliskiej szkoły podstawowej miał miejsce Festyn z Zielonym Kinem. Do uczestnictwa zostały zaproszone warszawskie szkoły.Dzieciaki z warszawskich szkół dowiedziały się co zrobić, kiedy przestanie świecić świetlówka, jak segregować właściwie elektrośmieci i dlaczego nie wolno rozbijać telefonów komórkowych, żeby sprawdzić co w nich siedzi. Prądu na projekcję filmów wystarczyło, pogoda dopisała. Było dużo dobrej zabawy ale i też nauki podczas gier i układania puzzli wraz z załogą Fundacji Ekologicznej Arka.

Podczas Zielonego Kina została zorganizowana konferencja prasowa  dla lokalnych dziennikarzy, aby na własne oczy mogli się oni przekonać się dlaczego prawidłowa zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważna dla środowiska. Odbyła się projekcja filmów dotycząca tematyki utylizacji i recyklingu zsee, zaś samo kino napędzane było energią w 100% ekologiczną, bo wygenerowaną przez rowerzystów. Dziennikarze mogli sprawdzić, czy nowo zdobyta wiedza i umiejętności będą właściwie wykorzystane przez młodych ludzi oraz  porozmawiać z organizatorami i uczestnikami o ważnym problemie, jakim są elektrośmieci.

Akcja odbyła się pod patronatem Prezydent Warszawy.


miniaturaminiatura
miniaturaminiaturaminiatura
miniaturaminiatura